Obrzęki. Dlaczego puchną nam nogi?

Drenaż limfatyczny odpowiedzią na obrzęk nóg

Opuchnięte nogi i uczucie ciężkich kończyn to problem, który dotyka głównie kobiety. Zastanawiasz się, co jest przyczyną obrzęków? Szukasz sposobu, który zakończy Twoją długotrwałą walkę z tą dolegliwością? Marzysz o lekkich i szczupłych nogach? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!
Doskonale znasz to uczucie – po całym dniu pracy wracasz do domu i masz wrażenie, że do Twoich nóg przywiązano cegły? Buty, które jeszcze rano leżały idealnie, teraz uciskają Twoje stopy? Jeżeli opisane sytuacje znasz z autopsji, to znak, że masz problem z obrzękami. Mogą one dotyczyć nie tylko nóg – opuchnięte mogą być także palce, ręce lub oczy. Jakie są przyczyny obrzęków? Ich źródła należy doszukiwać się w nieprzespanych nocach, spożywaniu alkoholu, piciu zbyt małej ilości wody oraz długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej. Obrzęki to nie tylko problem kosmetyczny – są sygnałem, że należy lepiej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Przebywanie w pionowej pozycji sprawia, że krew, która płynie z nóg w kierunku serca, musi się napracować. Jeżeli spacerujemy, biegamy lub jedziemy na rowerze, wspomagamy wędrówkę krwi po naszym ciele. Problem pojawia się, gdy nieustannie siedzimy. Zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego mogą mieć poważne reperkusje zdrowotne – dlatego nigdy nie lekceważ obrzęków.

Obrzęki a Twoje zdrowie

Opuchnięte kończyny mogą być spowodowane szeregiem problemów zdrowotnych. Każdego ranka budzisz się z workami pod oczami? Puchnięcie twarzy może być wynikiem nieprawidłowego działania nerek. Jeżeli natomiast obrzęki pojawiają się na całym ciele, być może przyczyną tego stanu jest zespół nerczycowy. Za nabrzmiałe ręce oraz powieki mogą odpowiadać również choroby tarczycy. Bolesne puchnięcie nóg i kostek to zazwyczaj wynik słabego przepływu limfy, powstający w wyniku długiego siedzenia. Tego rodzaju obrzęk jest niebezpieczny – może prowadzić do zastoju krwi oraz stanu zapalnego w żyłach, a co za tym idzie – do powstania żylaków. Problem z nabrzmiałym ciałem pojawia się również przed miesiączką. Jednak w tym przypadku nie masz się czego obawiać – to stan całkowicie naturalny. Jeżeli chcesz czuć się lepiej w trakcie tych trudnych dni, unikaj soli, pij więcej wody i postaw na ruch! Pamiętaj, że obrzęki są naturalne tylko przed okresem. Jeżeli zauważyłaś, że problem powraca, a Twoje nogi często przypominają balony, odczuwasz bolesność i dyskomfort – nie bagatelizuj znaków ostrzegawczych, które dostajesz od swojego ciała! Zgłoś się do lekarza na diagnostykę i sprawdź, gdzie leży problem.

Domowe sposoby na obrzęki

Na szczęście są sposoby, które pomagają walczyć z uczuciem ciężkich nóg oraz z obrzękami innych części ciała.

  • często zmieniaj pozycję – jeżeli masz pracę biurową, co godzinę wstań od biurka i zrób sobie mały spacer. Pomaga także dreptanie w miejscu, uginanie kolan oraz stawanie na palcach. Dzięki temu pobudzisz krążenie.
  • zrezygnuj z ciasnych dżinsów, rajstop, bielizny, skarpetek oraz ze swoich ulubionych szpilek. Zaopatrz się w przeciwobrzękowe pończochy.
  • spożywaj odpowiednią ilość płynu w ciągu dnia. Odwodnienie prowadzi do zagęszczenia krwi! Wybieraj wodę naturalną lub ziołowe herbaty. Unikaj słodzonych napojów i soków.
  • unikaj soli – jej spożywanie sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
  • jeżeli nie możesz wstać od biurka, zafunduj gimnastykę stopom. Poruszaj palcami, kręć stopą kółeczka, napinaj mięśnie łydek – całość powtarzaj co kilkanaście minut. I pamiętaj – nigdy nie zakładaj nogi na nogę!
  • gdy wyjdziesz z pracy, zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu. Spaceruj jak najwięcej, a zamiast windy zawsze wybieraj schody. Warto także zapisać się na fitness lub biegać – dzięki temu poprawisz krążenie i dodatkowo zgubisz parę zbędnych kilogramów!
  • postaw na chłodzące kompresy – nogi mocz w zimnej wodzie lub okładaj kostkami lodu. Warto także położyć kończyny wyżej od reszty ciała – to dla nich doskonały relaks.
  • długie i gorące kąpiele nie są dla Ciebie! Wybierz prysznic i spryskuj opuchnięte części ciała raz ciepłą, a raz chłodną wodą.
  • dolegliwości możesz łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki oraz doustnymi środkami z diosminą.
  • skorzystaj z oferty masaży limfatycznych!

Drenaż limfatyczny

Obrzęki skutecznie można niwelować, korzystając ze specjalistycznych zabiegów, których celem jest drenaż oraz stymulacja tkanki żylnej. Po masażu poczujesz, że Twoje ciało jest lżejsze, a bolesne miejsca znikną. Zabieg polega na przepchnięciu zalegającej chłonki w stronę węzłów chłonnych oraz umożliwienie napływu świeżej krwi. Tego rodzaju zabieg skutecznie oczyszcza wszelkie toksyny z organizmu oraz poprawia samopoczucie.
Jeżeli często doskwierają Ci problemy z obrzękami, koniecznie udaj się do specjalisty, żeby znaleźć winowajcę takiego stanu rzeczy. Pamiętaj również o wspomaganiu się domowymi sposobami oraz o korzystaniu ze zdrowotnych właściwości masaży limfatycznych.