Trądzik pospolity – czy tylko problem nastolatków?

medycyna estetyczna w walce z trądzikiemProblemy z cerą potrafią skutecznie popsuć nie tylko nastrój, ale także wpłynąć na samoocenę i ostatecznie doprowadzić do powstania kompleksów. Jeszcze do niedawna trądzik kojarzył się głownie z nastolatkami. Niestety – mogą się z nim zmagać także osoby, które młodzieńcze lata mają już dawno za sobą.

Walka z trądzikiem nie jest łatwa. Zazwyczaj wymaga wieloletniego leczenia, a częste nawroty bywają źródłem frustracji. Jak sobie radzić z problemami z cerą? Jak pielęgnować skórę trądzikową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Trądzik – powszechny problem

Trądzik, choć kojarzy się głównie z nastolatkami, dotyka prawie połowę populacji powyżej 25 roku życia. Niestety, nie zawsze mija z wiekiem. W gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych o piękną cerę walczy wiele pań i panów, którzy 30 urodziny mają już dawno za sobą. Bez wątpienia trądzik jest jedną z najczęściej spotykanych chorób dermatologicznych. Obecnie jednak, metody jego leczenia są znacznie skuteczniejsze niż kilkanaście lat temu. Za główne czynniki powodujące powstawanie trądziku uważa się nadprodukcję łoju oraz procesy zapalne toczące się w obrębie skóry, wywołane przez bakterie. Nadmierne rogowacenie naskórka nasila stan zapalny i powoduje powstawanie zaskórników zamkniętych. Panuje w nich idealny mikroklimat do rozwoju bakterii, które znacząco nasilają stan zapalny w skórze. Ostatecznie na twarzy można zauważyć krostki, guzkowe nacieki zapalne, a w nasilonym trądziku nawet ropne torbiele.

Dlaczego cierpimy na trądzik w wieku dorosłym?

Bez wątpienia nasz styl życia przekłada się na wygląd i stan cery. Czynniki środowiskowe są niezwykle istotne, a zwłaszcza dieta bogata w przetworzone i słodkie produkty. Żywność z wysokim indeksem glikemicznym wpływa na zwiększoną produkcję androgenów oraz odpowiada za procesy zapalne toczące się w naszej skórze. Mowa tutaj zwłaszcza o produktach mlecznych. Wybieraj jedzenie jak najmniej przetworzone – zamiast odtłuszczonego mleka, które musiało zostać poddane obróbce, wybierz pełnotłuste.  Jeżeli zależy Ci na zdrowiu i zminimalizowaniu zmian trądzikowych, również jedzenie typu fast-food definitywnie powinno zniknąć z Twojego menu. Kolejny istotny czynnik, który ma wpływ na trądzik w wieku dorosłym to stres. Współcześnie ludzie zdecydowanie za dużo biorą na swoje barki – chęć pogodzenia kariery, życia rodzinnego i samospełnienia prowadzi często do przepracowania, a co za tym idzie – do silnego stresu, który towarzyszy nam na co dzień. Stres wzmaga wydzielanie androgenów – hormonów, które mają znaczący wpływ na łojotok oraz trądzik. Inną przyczyną powstawania nieestetycznych zmian na skórze może być nieodpowiednia pielęgnacja – mowa tutaj o tak zwanym trądziku kosmetycznym. Za liczne krostki na twarzy można winić także niektóre leki np. steroidy, leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, witaminę B12 i wiele innych. W przypadku kobiet wszelkie zmiany na skórze mogą być wywołane zaburzeniami hormonalnymi. Winowajcą może być zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, torbiele jajników, łysienie androgenowe, wrodzone przerościęcie nadnerczy i hirsutyzm. W tego typu przypadkach niezbędna jest szybka i właściwa diagnostyka oraz leczenie hormonalne.

Jak wyleczyć trądzik?

Przede wszystkim – nie zwlekaj i nie lecz się na własną rękę! Szybka wizyta u specjalisty pozwoli zaoszczędzić Ci nie tylko pieniądze wydane na nieskuteczne produkty, ale także czas! Im szybciej zastosujesz indywidualnie dobraną terapię, tym większa szansa, że szybko i skutecznie pozbędziesz się problemu. Podstawą leczenia jest dobranie odpowiednich leków, które zahamują toczący się w obrębie skóry stan zapalny, zmniejszając ryzyko powstania nieestetycznych blizn potrądzikowych. Pamiętaj, że terapia nie powinna opierać się tylko na zastosowaniu leków – istotne jest także ograniczenie czynników zewnętrznych, które powodują zaostrzenie zmian. Dlatego niezbędna będzie między innymi zdrowa dieta. Większość produktów stworzonych z myślą o walce z trądzikiem opiera się na retinoidach, nadtlenku benzoilu oraz kwasie azaleinowym. W poważniejszych przypadkach specjalista przepisze Ci silne antybiotyki.  Osoby dorosłe, zmagające się z trądzikiem, którego nasilenie nie jest bardzo duże, mogą wypróbować specjalistyczne zabiegi oparte na silnych peelingach z kwasu salicylowego, pirogronowego, azaleinowego lub innych. Warto przetestować także peelingu złożone, składające się z kilku składników aktywnych. Właściwie dobrana terapia, prowadzona przez specjalistę z pewnością doprowadzi do poprawienia stanu skóry, a co za tym idzie – do polepszenia jakości życia pacjenta.

Problemy z cerą wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Jeżeli Ty również zmagasz się z trądzikiem, niezależnie od wieku udaj się do specjalisty po pomoc. Odpowiednio dobrana terapia znacząco poprawi wygląd Twoje twarzy, a systematyczne i właściwe pielęgnowanie cery sprawi, że problem zostanie zminimalizowany lub zniknie całkowicie.